Blog

Czy rekrutacja to tylko odpowiedzialność HR?

Opublikowano
Warszawa, kwiecień 19, 2021

SYZYGY Warsaw w 2020 zainspirowane ideą turkusowej organizacjami (teal organization) rozpoczęło proces transformacji w firmę ze strukturą samo-zarządzającą. Ta zmiana oznacza między innymi usunięcie pozycji szefów i przełożonych oraz wprowadzenie jawnych wynagrodzeń. Zamiast stanowisk, mamy role. Każdy z nas może przyjąć tyle ról ile zechce. Kluczowe dla firmy decyzje podejmujemy wspólnie i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za rozwój naszej organizacji. Ten dość innowacyjny sposób zarządzania wymaga również zdefiniowana od nowa roli rekrutera, jaką pełniła osoba z klasycznego działu HR.

Czym różni się dział HR od zespołu People?

Wraz z szybkim tempem wzrostu firmy moja rola zmieniała się i ewoluowała z klasycznej Pani od HR’u do członka zespołu People, a moją główną rolą jest nie tylko prowadzenie rekrutacji, ale również dbanie o eventy, onboarding, offboarding, komunikację zewnętrzną i wewnętrzna.

Rekruter to osoba odpowiedzialna za kapitał ludzki w organizacji. Standardowy dział HR zajmuję się rekrutacją, rozwijaniem i szkoleniem pracowników. Jednak czy kilka osób może w całości brać odpowiedzialności za rekrutacje i „dobór” talentów do zespołów? Odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach działu HR jest bardzo duża, a przecież zatrudnianie nowych osób jest nieodłącznym elementem wzrost organizacji. Rekrutacja jest zaproszeniem do współpracy, w którym powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. wymagania projektu/stanowiska, specyfika zespołu czy kultura organizacji.

Można zaryzykować stwierdzeniem, że w pewnym sensie każdy, bez względu na stanowisko, jest po części przedstawicielem działu HR.

Z perspektywy pracy w SYZYGY Warsaw, mogę powiedzieć, że zatrudnienie nowej osoby to nie tylko moje wyzwanie – to wyzwanie dla nas wszystkich w SYZYGY Warsaw, ponieważ wraz z zespołami wspólnie ponosimy za tę decyzję odpowiedzialność.

Zawsze to powtarzam moim kolegom i koleżankom z pracy – nie rekrutuję dla siebie/do swojego zespołu – to Wam, Kochani, musi się dobrze z kandydatem pracować i to do Was należy ta decyzja.

Zespół w strefie relaksu

Jak wygląda proces rekrutacji w samo-zarządzanej organizacji?

Każda nasza rekrutacja jest szyta na miarę potrzeb zespołu – przed rozpoczęciem poszukiwań, siadamy sobie wspólnie i rozważamy, jaka powinna być nasza nowa osoba w zespole, biorąc pod uwagę kompetencje techniczne, ale również miękkie – czy ma być to żywiołowy człowiek z inicjatywą, czy raczej osoba, która trzyma się deadlinów i będzie patrzeć na projekt w bardziej krytycznym ujęciu. Następnie spisujemy nasze wymagania, które publikujemy na wspólnych kanałach w firmie, tak, aby były one dostępne dla wszystkich w organizacji – dzięki temu nie tylko dbamy o przepływ informacji, ale również „zapraszamy” do rekomendowania swoich znajomych.

Kim jest Team Recruiter?

Każdy zespół w swoich rolach ma osobę Team Recruiter, który jest moim (osoby z People) „pierwszym kontaktem” w sprawach rekrutacji. To zdecydowanie ułatwia kontakt z zespołem i szybsze podejmowanie decyzji. Z mojej perspektywy, to także duże ułatwienie – nie muszę gonić „za nigdy niemającym czasu managerem”, mam w zespole jedną osobę, która jest moim łącznikiem. W zakresie roli Team Recruitera jest również zadbanie o to, by nowa osoba przyszła do zespołu na czas i zgodnie z wytycznymi budżetu zespołu. Pisanie ogłoszeń czy przekazywanie informacji zwrotnej jest znacznie łatwiejsze, jeśli masz świadomość, że w zespole jest jedna osoba, która jest zawsze dostępna dla Ciebie.

Bezpośredni kontakt z zespołem, do którego rekrutujemy

Przy współpracy z zespołami mam szerszy pogląd na to jakie mogą być nowe kanały dotarcia do potencjalnych kandydatów i szczerze rekomenduję Wam, w pierwsze kolejności zapytać zespół, gdzie powinniście rozpocząć poszukiwania nowego pracownika.

Nasze procesy rekrutacyjne bardzo mocno opierają się na poznaniu zespołów, z którymi rekrutowani będą w przyszłości współpracować.

Etapy rekrutacji
1. Pierwszy kontakt z członkiem zespołu
2. Rozmowa techniczna
3. Meet us day – Poznajmy się

Etapy rekrutacji w SYZYGY

  • Już od pierwszego etapu, czyli rozmowy telefonicznej/wideo-rozmowy, kandydaci zapoznają się z członkiem zespołu. Podczas tego etapu następuje wstępne sprawdzenie wiedzy oraz, jak to nazywamy, zobaczenie, czy faktycznie nadajemy na tych samych falach. Podczas tego etapu, kandydat może również dowiedzieć się o aspektach technicznych projektu.

 

  • Podczas drugiego etapu kandydaci spotykają się na rozmowie technicznej z zespołem i z osobą z zespołu People. Celem tego spotkania jest poznanie naszych wspólnych oczekiwań i skonfrontowaniu ich.

 

  • Naszym trzecim etapem jest  Meet Us Day, czyli Dzień Poznaj Nas . To przestrzeń na poznanie swoich przyszłych kolegów i koleżanki z pracy oraz doświadczenie, na własnej skórze jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku. Podczas tego etapu zależy nam na podejmowaniu świadomych decyzji, chcemy uniknąć rozczarowania spowodowanego innymi oczekiwaniami.

Najważniejsze w procesie jest, to że zespoły podejmują finalną decyzję, z którym kandydatem chciałby współpracować.

Myślę, że najważniejszym punktem tego procesu jest fakt, że to właśnie zespoły podejmują finalną decyzję, z jakim kandydatem chciałby współpracować. W SYZYGY rekrutacja oparta jest na zaufaniu do podjętych decyzji przez zespoły. Na koniec dnia to i tak zespoły będą z tym kandydatem pracować na codzień.

Jak długo trwa proces rekrutacji?

Z reguły oddanie procesu rekrutacji do zespołów może wydawać się czasochłonne, ale to właśnie zaangażowanie ich w rekrutację sprawia, że zatrudniamy osoby, które są dopasowane do naszych projektów, dobrze dobrane technologicznie i sprawiają, że pracuje się nam dobrze i efektywnie.

Dla kandydatów jest to również sprawdzenie, czy podoba im się w takim miejscu i z takimi ludźmi. Nie zapominajmy, że w pracy spędzamy bardzo dużą część naszego czasu i lepiej go wykorzystywać z uśmiechem na twarzy.

Zaangażowanie zespołów pomaga kandydatom w szybszym wdrożeniu się w nowe miejsce pracy, skraca czas onboardingu i polepsza komfort pierwszych miesięcy spędzonych w naszej firmie.

Na tej stronie