Platformy internetowe

W dzisiejszych czasach, silna obecność online to dla firm więcej niż konieczność – to absolutna podstawa. To w sieci Twoi użytkownicy szukają informacji o produktach i usługach, tam też dokonują zakupów. Platformy internetowe, czyli strony produktowe, e-commerce, aplikacje mobilne i wszystkie inne „owned media” są kluczowym miejscem styku konsumentów z marką, ale także wspierają firmy w zdobywaniu i analizie danych o konsumentach oraz w podejmowaniu decyzji kluczowych dla rozwoju biznesu. Dla każdej firmy, zadbanie o swoją cyfrową obecność jest więc obowiązkową ścieżką do zbudowania pozytywnego wizerunku marki, efektywnej komunikacji z użytkownikami oraz do stałego zwiększania konwersji i sprzedaży.

Zrozumienie to jedno – kluczowe jest wykorzystanie tej wiedzy. Najlepsze platformy to takie, które są:

 • łatwe w obsłudze;
 • miłe dla oka;
 • dostosowane do potrzeb użytkowników.

To właśnie wyzwanie dla firm: trzeba nie tylko zbudować i utrzymywać swoją platformę, ale też cały czas ją aktualizować, żeby była na bieżąco z trendami rynkowymi oraz trafiała w gusta docelowych odbiorców. Chociaż profesjonalne podejście do tworzenia platform internetowych zapewnia przewagę konkurencyjną, obecnie to przede wszystkim warunek przetrwania i rozwoju każdego biznesu.

Wyzwania i cele związane z Twoją platformą

Zauważyliśmy, że nasi klienci borykają się najczęściej z problemami w co najmniej jednym obszarze z poniższej listy:

1. Skalowalność
Platforma musi być gotowa na przyjęcie większej liczby użytkowników i obsłużenie większej ilości danych w miarę jej rozwoju. Aby skutecznie realizować swoje cele i wspierać Twój sukces biznesowy, powinna być stale dostosowywana do potrzeb użytkowników, by przynosić im konkretną wartość. Jeśli nie jesteś w stanie łatwo rozbudowywać platformy wraz z rosnącymi wymaganiami, może to prowadzić do większych kosztów i problemów z osiąganiem celów biznesowych.
2. Rozwój i utrzymanie
Regularne aktualizacje są konieczne, aby platforma była bezpieczna i zgodna z nowymi wymaganiami jej użytkowników. Jeśli Twoi użytkownicy znajdą lepsze rozwiązania u konkurencji, po prostu tam przejdą. Jednak zarządzanie tymi aktualizacjami i utrzymanie platformy może pochłaniać znaczne zasoby, szczególnie wtedy, gdy rozwiązanie jest stare, zaniedbane i korzysta z nieaktualnych technologii.
3. Optymalizacja pod kątem SEO
Zapewnienie, że platforma jest łatwo znajdowana przez wyszukiwarki, wymaga pracy nad optymalizacją SEO (także technicznego). To szczególne wyzwanie przy przebudowywaniu lub budowaniu platformy od nowa. Przeprowadzenie migracji treści w taki sposób, aby nie stracić wypracowanej pozycji w SEO, jest kluczowym problemem, nad którym należy się pochylić.
4. Wydajność i szybkość ładowania
Utrzymanie szybkości ładowania stron na wysokim poziomie jest kluczowe dla doświadczenia użytkownika, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Wydajność ma również znaczenie dla wyszukiwarek takich jak Google, które gorzej pozycjonują platformy niespełniające określonych wymagań technicznych (m.in. Core Web Vitals). To parametry, na które trzeba cały czas zwracać uwagę, aby nie tracić użytkowników.
5. Analiza danych i feedback użytkowników
Według badań Forrester Research i Adobe, nawet 80% konsumentów zwraca ogromną uwagę na UX i potrafi zrezygnować z korzystania z danej platformy oraz z zakupu dlatego, że jej obsługa jest trudna, a proces zakupowy zbyt skomplikowany. Bez analizy danych polegamy jedynie na swojej intuicji, ale internet jako medium daje nam narzędzia i możliwość zdobywania informacji potrzebnych do budowania platform, z których użytkownicy po prostu chcą korzystać i na których chcą kupować.
6. Bezpieczeństwo
Nawet, jeśli korzystamy ze znanych rozwiązań renomowanych firm, to technologia zmienia się tak szybko, że cały czas musimy być uważni na nowe zagrożenia. Platformy internetowe wymagają ciągłej obsługi, aktualizacji rozwiązań do najnowszych wersji oraz podejścia do inżynierii oprogramowania zgodnego ze standardami zapewniającymi odpowiedni poziom bezpieczeństwa oczekiwany przez klientów.
7. Użyteczność i dostępność
Projektowanie interfejsu, który jest intuicyjny i dostępny dla wszystkich odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami, nie jest już czymś, czym możemy się chwalić, tylko absolutnym minimum, które musimy spełniać, jeśli chcemy, żeby użytkownicy wracali na naszą stronę.
8. Integracja z innymi systemami
Dla dużych firm, integracja ich platform internetowych z systemami wewnętrznymi takimi jak np. CRM, PIM czy inne jest kluczowa dla efektywnego wykorzystania kanału internetowego do realizacji celów biznesowych. Jednak wiele firm rezygnuje z tej opcji ze względu na trudności lub też nie jest świadoma korzyści, jakie mogą płynąć z takich integracji.
9. Przestrzeganie przepisów
Zrozumienie i stosowanie się do lokalnych i międzynarodowych przepisów dotyczących prywatności i ochrony danych, takich jak np. GDPR wymaga ciągłej uwagi, żeby być na bieżąco ze zmieniającym się prawem.
Wszystkie powyższe elementy przekładają się na konwersję i ostatecznie na sprzedaż. Dlatego właśnie skupiamy się na budowaniu platform, które adresują te problemy oraz zwiększają Twoje szanse na osiągnięcie wyznaczonych celów biznesowych.
Michał Łukawski - IT Client Partner

Chcesz rozwiązać podobne problemy?

Zostaw nam swój e-mail i nr telefonu — oddzwonimy w ciągu 24h, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach i wyzwaniach. Na podstawie tej rozmowy zdecydujemy wspólnie czy umówić kolejne spotkanie z naszym ekspertem lub ekspertami, którzy zadadzą pogłębiające pytania i przygotują dla Ciebie propozycję rozwiązania i kolejnych kroków.

Jak działamy?

Rozpoczęcie współpracy z nami to coś więcej niż zwykłe podpisanie umowy. Dbamy o to, by cały proces był idealnie dopasowany do tego, czego potrzebuje Twoja firma. Prowadzimy Cię krok po kroku przez etapy projektu tak, aby stworzona przez nas platforma internetowa nie tylko spełniała Twoje oczekiwania, ale też pomagała w realizacji Twoich celów biznesowych.

↘︎ Krok pierwszy: Discovery

Naszą współpracę rozpoczyna faza Discovery. Jest to proces, w trakcie którego dokonujemy szczegółowej analizy potrzeb i możliwych rozwiązań dla Twojej platformy. W tym momencie zapadają także wstępne decyzje dotyczące koniecznych działań.

Po przeprowadzeniu fazy Discovery, mamy gotową listę wybranych artefaktów będących punktem odniesienia dlafazy wdrożenia. Na artefakty (rezultaty) Discovery mogąm.in. skład się:

1. Wspólne zrozumienie wymagań biznesowych

Upewnienie się, że tak samo rozumiemy Twoje wymagania biznesowe. Ile nowych leadów ma generować miesięcznie Twoja platforma? Jaki wskaźnik konwersji jest zadowalający? Na jaki ruch w szczycie sprzedaży platforma powinna być odporna? Chcemy wiedzieć, że sukces oznacza dla nas to samo. To fundament całego dalszego procesu Discovery, ponieważ zdefiniowanie Twoich celów i potrzeb pozwoli nam na wypracowywanie kolejnych istotnych artefaktów.

Od tych wymagań zależy, jak podejdziemy do wymagań funkcjonalnych (np. co i jak użytkownicy będą mogli zrobić na Twojej platformie) i niefunkcjonalnych (np. bezpieczeństwo, wymagane parametry szybkości działania aplikacji itd.). Dzięki ustaleniu konkretnych celów biznesowych opisanych liczbowo, będziemy także mogli precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie: kiedy i w jaki sposób osiągniemy sukces?

2. Określenie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych

Dzięki wspólnemu określeniu wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, tworzymy kompleksowy obraz tego, jak platforma ma działać i jakie standardy powinna spełniać. Zdefiniowanie, co ma zostać zbudowane, eliminuje wszelkie niedomówienia i zapewnia wspólne zrozumienie celu projektu między naszym zespołem a klientem. To z kolei zapobiega nieporozumieniom i zmniejsza ryzyko potrzeby wprowadzania kosztownych zmian w późniejszych fazach projektu. Wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne stanowią też kryteria, według których testujemy ostateczny produkt – zapewniają, że spełnia on wszystkie Twoje potrzeby biznesowe oraz że jest gotowy do użycia przez docelową grupę użytkowników.

Co więcej, określenie wymagań pozwala na stworzenie roadmapy (planu) działań oraz stałe monitorowanie postępów i porównywanie ich z pierwotnymi założeniami. Masz jasny obraz tego, na jakim etapie jest projekt i czy jego realizacja przebiega zgodnie z planem, co daje Ci większą kontrolę nad procesem. Na koniec, solidne fundamenty w postaci jasno zdefiniowanych wymagań ułatwiają późniejsze rozszerzanie i modyfikowanie systemu, zapewniając jego skalowalność i dostosowanie do zmieniających się potrzeb biznesowych, bez konieczności jego całkowitej przebudowy.

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 1. Potrzeby biznesowe 2. Wymagania

3. Opracowanie strategii konwersji

Na podstawie Twoich celów biznesowych ustalamy, co będzie podstawą do liczenia konwersji na Twojej platformie internetowej. Może być to liczba: zakupionych produktów, zarejestrowanych użytkowników, kontaktów z działem sprzedaży lub pobranych plików. Ustalenia dotyczące strategii konwersji mus zostać odzwierciedlone w backlogu i wymaganiach funkcjonalnych platformy. Bezpośrednio współpracując z Twoją agencją marketingową oraz agencją SEM/SEO, zadbamy o spójność działań wszystkich stron, co przełoży się m.in. na zbudowanie skuteczniejszych lejków marketingowych.

4. Zapoznanie się z istniejącymi materiałami Twojej marki

Co macie?” może brzmieć jak nieco ofensywne pytanie, ale zupełnie takie nie jest. Analiza obecnych materiałów Twojej marki pomaga nam w określeniu punktu startowego naszej pracy. Pozwala na zidentyfikowanie obszarów, które wymagają poprawy i zmniejsza ryzyko niepotrzebnej pracy oraz potencjalne koszty.

Na tym etapie pytamy też, czy Twoja firma ma już design system, co obniżyłoby koszty wdrażania nowej platformy oraz ułatwiłoby pracę zarówno projektantom (gotowe konkretne elementy, na których mogą pracować), jak i programistom (zmniejszona ilość błędów i skrócony czas wdrożenia). Jeśli Twoja firma jeszcze nie korzysta z takiego systemu, sprawdzamy, czy nie warto byłoby go wprowadzić.
Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 3. Strategia konwersji 4. Istniejące materiały

5. Analiza platform internetowych konkurencji

Żeby wyprzedzić konkurencję, trzeba przede wszystkim wiedzieć, w jakim miejscu się znajduje. Naszym celem jest wykorzystanie tych informacji do wypracowania przewagi konkurencyjnej dla Twojej platformy, aby lepiej spełniać oczekiwania i potrzeby Twojej docelowej grupy odbiorców, czyli użytkowników, którzy przez interakcje z Twoją stroną będą spełniali Twoje cele biznesowe.

6. Migracja istniejących danych

Zanim rozpoczniemy tworzenie nowej zawartości Twojej platformy, ważne jest, abyśmy odpowiednio zajęli się już istniejącymi danymi. Przez okres dotychczasowego działania Twojego systemu online zapewne zgromadziły się na nim informacje, które są zbyt cenne, by się nimi nie zająć. Potrzebujemy wspólnie zastanowić się, które informacje warto przenieść do nowego systemu i ustalić, jak zrobić to najefektywniej. Nie możemy również zapomnieć o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), aby upewnić się, że w początkowym okresie działania Twoja nowa platforma nie spadnie w wynikach wyszukiwania na niższe miejsce.

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 5. Analiza konkurencji 6. Migracja danych

7. Architektura informacji

Projektowanie architektury informacji to w zasadzie rysowanie drogowskazu dla Twoich użytkowników – precyzyjnego, klarownego i intuicyjnego. Nie chodzi tylko o to, by informacje były dostępne, ale o to, by były prezentowane w sposób, który naturalnie prowadzi użytkownika przez proces odkrywania Twojej platformy, zgodny ze strategią konwersji i celami, jakie przed nią postawiliśmy. Proces ten obejmuje etapy takie jak: badanie potrzeb użytkowników, analiza treści, definiowanie hierarchii informacji, projektowanie schematów nawigacji i testowanie użyteczności z użytkownikami.

Dlaczego architektura informacji jest ważna?

 1. Ułatwia użytkownikom znajdowanie potrzebnych informacji.
 2. Realizuje Twoje cele biznesowe, zwiększa konwersję i ułatwia realizację konkretnych zadań dla użytkownika docelowego.
 3. Struktura informacji wpływa na to, jak treści są indeksowane przez wyszukiwarki, co może mieć znaczenie dla widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

8. Wybrany stack technologiczny

Nasz wybór technologiczny to nie zbiór losowych narzędzi, ale przemyślana konstrukcja. Decydując się na konkretny stack, analizujemy aspekty takie jak wydajność, skalowalność, bezpieczeństwo i możliwości integracji – każdy element technologiczny ma swoje uzasadnienie i umożliwia działanie Twojej platformy w zgodzie z potrzebami biznesowymi.

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 7. Architektura informacji 8. Stack technologiczny

9. Infrastruktura

Razem z wyborem konkretnego stacku technologicznego musimy podjąć decyzję o tym, gdzie Twoja platforma będzie hostowana. Czasem miejsce jej uruchomienia jest już określone przez wybrane wcześniej rozwiązanie, jak w przypadku usług typu SaaS lub hostingu w chmurze. W innych sytuacjach potrzebujemy określić, czy to nasz zespół ma zapewnić odpowiednią infrastrukturę, czy też zostanie ona dostarczona przez Twój dział IT. Jeśli to drugie, ustalamy szczegóły współpracy i określamy, czego konkretnie będziemy potrzebować zarówno na etapie wdrożenia, jak i później, podczas codziennego funkcjonowania platformy.

10. Integracje z Twoimi systemami wewnętrznymi

W firmach, które już przeszły lub przechodzą transformację cyfrową, większość platform działa we współpracy z innymi systemami w danej organizacji. Czy to CRM, z którego korzysta Twoja firma, czy PIM, ERP itd. – musimy wiedzieć, z czym będziemy integrować nową platformę, żeby zdefiniować wszystkie zależności i ryzyka. Często w takim przypadku współpracujemy też z dostawcą konkretnego rozwiązania (zwłaszcza, jeśli to rozwiązanie nie było wcześniej zintegrowane z Twoją poprzednią platformą).

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 9. Infrastruktura 10. Integracja

11. Ustalony proces podejmowania decyzji

Wierzymy, że wspólna praca oraz szczera i otwarta komunikacja to podstawa. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie decyzyjności już na początkowym etapie projektu. Z naszego doświadczenia wynika, że projekt wymaga skupienia decyzyjności w zakresie priorytetów i kolejności wykonywania zadań w jednej osobie po stronie klienta (Product Ownera). To nie znaczy, że dana osoba ma wszystko wiedzieć – podejmuje ona jednak ostateczne decyzje na podstawie wszystkich transparentnie udostępnianych danych, co zmniejsza ryzyko opóźnień i nieporozumień.

12. Ryzyka projektu

Tworzymy wspólnie listę ryzyk dla projektu, jakie widzimy. Są to wszystkie rzeczy, od których jesteśmy zależni i jednocześnie nie mamy nad nimi pełnej kontroli – musimy zwrócić na nie szczególną uwagę w trakcie całego wdrożenia. Na przykład, jeśli mamy zintegrować nową platformę ze starszym systemem, z którego korzysta dana firma, to potencjalnego ryzyka będziemy upatrywać w tym, czy ten system w ogóle nadaje się do takiej integracji, czy będziemy mieli wsparcie od jego dostawcy oraz na jakim poziomie etc. Takich ryzyk może być wiele, ale ich wypisanie pozwala nam je kontrolować, rozmawiać o nich na bieżąco i podejmować najlepsze decyzje w zależności od sytuacji.

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 11. Proces decyzyjny 12. Ryzyka projektu

13. Wymagania powdrożeniowe

Jak wyobrażasz sobie przekazanie gotowej platformy? Wychodzimy z założenia, że w budżecie projektowym uwzględnione jest również szkolenie z korzystania z gotowego rozwiązania dla Twojego zespołu. Może jednak zakładasz, że nie chcesz wewnętrznie zarządzać nową platformą i wolisz, żebyśmy to my i Twoja agencja digital marketingu się tym zajmowali? Czy oczekujesz również konkretnego SLA z naszej strony po wdrożeniu? Może zakładasz, że konieczny jest dalszy rozwój platformy i potrzebujesz stworzenia zespołu na stałe, odpowiedzialnego za utrzymanie? Chcemy poznać wszystkie Twoje oczekiwania odnośnie do działania nowej platformy, wsparcia i rozwoju.

14. Stworzenie Backlogu 1.0

Cały proces Discovery kończy się zbudowaniem tzw. Backlogu 1.0, czyli listy zadań, które na początkowym etapie projektu stanowią również jego roadmapę.

Backlog to najważniejszy artefakt etapu Discovery. Zadania, które w nim stworzyliśmy, odzwierciedlają wszystkie inne artefakty i są konkretnymi działaniami, którymi może się zająć zespół projektantów i programistów.

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 13. Plany prowdrożeniowe 14. Backlog 1.0

15. Potwierdzenie przewidywanego budżetu dla wersji 1.0

Dopiero po przeprowadzeniu właściwej fazy Discovery jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, jaki będzie przewidywany budżet dla Twojego wdrożenia. Trudno byłoby to zrobić przed wybraniem konkretnych rozwiązań technologicznych, zapoznaniem się z Twoimi wymaganiami, zrozumieniem, jakich integracji z zewnętrznymi systemami potrzebujesz i stworzeniem backlogu, który jest podsumowaniem tych wszystkich założeń, czyli naszym spisem zadań. W przypadku, kiedy budżet po fazie Discovery przekracza Twoje założenia, rozmawiamy o naszych ustaleniach i decydujemy, jakie zadania z backloga odkładamy na kolejne fazy wdrożenia (których na dany moment budżet nie obejmuje).

Wielu klientów uważa za zbyt ryzykowne, żeby podpisywać umowę na wdrożenie z firmą, która chce potwierdzić budżet dopiero po Discovery. Całkowicie to rozumiemy, dlatego w swoich usługach mamy też samo przeprowadzenie fazy Discovery, po którym dostaniesz gotowy materiał do przygotowania zapytania ofertowego (RFP – request for proposal). Dzięki precyzyjnie zdefiniowanemu backlogowi i wszystkim innym artefaktom z Discovery, Twoja firma będzie mogła ogłosić przetarg, zaprosić inne firmy i porównać w ofertach „jabłka do jabłek”.

Fragment procesu Discovery platformy internetowej: 15. Budżet 1.0
Michał Łukawski - IT Client Partner SYZYGY Warsaw - darmowa konsultacja

Musisz przeprojektować swoją platformę? Zapytaj nas jak to zrobić najefektywniej!

Zostaw nam swój e-mail i nr telefonu — oddzwonimy w ciągu 24h, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach i wyzwaniach. Na podstawie tej rozmowy zdecydujemy wspólnie czy umówić kolejne spotkanie z naszym ekspertem lub ekspertami, którzy zadadzą pogłębiające pytania i przygotują dla Ciebie propozycję rozwiązania i kolejnych kroków.

↘︎ Krok drugi: Implementacja

Nasz zespół projektantów UX/UI dąży do stworzenia intuicyjnego i atrakcyjnego wizualnie designu, aby idealnie odpowiadał on na potrzeby Twoich użytkowników. Oznacza to, że każdy element jest zaprojektowany tak, by korzystanie z platformy było jak najłatwiejsze i przynosiło odbiorcom pozytywne doświadczenia, co z kolei przyczynia się do zwiększenia zaangażowania użytkowników, poprawy wskaźników konwersji oraz obniżenia wskaźnika odrzuceń (bounce rate).

Jednocześnie, nasi programiści budują platformę, stosując się do metod wytwarzania oprogramowania zgodnych ze standardami rynkowymi i skupionych na tym, żeby przynosić Ci jak największą wartość względem inwestowanego budżetu. Praca nad projektem jest organizowana w cyklach, co pozwala na ciągłe śledzenie postępów i dostosowywanie planów według bieżących potrzeb. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że widząc jak działają poszczególne elementy wypracowanego wspólnie rozwiązania, możesz cały czas podejmować decyzje o tym, czy kontynuujemy założone w Discovery prace, czy jednak zmieniamy któreś z założeń oraz backlog, w obrębie ustalonego budżetu.

Uproszczony schemat implementacji i drożenia platformy internetowej: 1. UX/UI design, 2. Budowanie platformy, 3. Testy jakości, 4. Testy dostępności, 5. Wdrożenie i monitoring

Na tym etapie, najważniejsze dla nas jest wspieranie Cię w podejmowaniu decyzji dających nam największe szanse na realizację Twoich celów, przy jednoczesnym przestrzeganiu budżetu. W razie potrzeby, będziemy prowadzić Cię niemal za rękę lub bardzo szczerze rozmawiać i tłumaczyć, dlaczego niektóre pomysły mogą zagrażać Twoim celom lub budżetowi. Jesteśmy wsparciem, które ma zapewnić bezpieczeństwo Twojej inwestycji.

Przeprowadzamy również dokładne testy platformy, by zapewnić jej bezbłędne działanie, szybkość, kompatybilność z różnymi urządzeniami i bezpieczeństwo. Testujemy zarówno automatycznie, jak i manualnie. W ramach tego procesu, szczególną uwagę przykładamy do testów użyteczności, które pozwalają nam zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją platformą. Dzięki temu identyfikujemy i usuwamy potencjalne przeszkody na drodze użytkownika jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem. Testy dostępności gwarantują, że platforma jest dostępna dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich możliwości czy używanych technologii. Całość prowadzi do stworzenia produktu, który nie tylko spełnia Twoje oczekiwania biznesowe, ale jest ceniony przez użytkowników za łatwość i przyjemność korzystania.

Schemat wdrożenia platformy internetowej: 1. Wdrożenie i monitoring 2. Szkolenie dla Twoich pracowników. Możliwe opcje dalszej współpracy: wsparcie, optymalizacja, rozwój

↘︎ Krok trzeci: Wdrożenie i monitoring

Po zakończeniu testów platforma jest umieszczana na środowisku produkcyjnym, które ustaliliśmy w fazie Discovery (punkt o infrastrukturze). W zależności od Twoich potrzeb, wdrażamy model utrzymaniowy, w którym następuje stały monitoring wydajności, bezpieczeństwa i ogólnego funkcjonowania platformy, aby szybko reagować na ewentualne problemy w ramach SLA.

↘︎ Krok czwarty: Szkolenie dla Twoich pracowników

Nasze produkty mają nie tylko działać, ale też ułatwiać Twojej firmie codzienną pracę i osiąganie celów. Naszym standardem jest powdrożeniowe szkolenie dla Twoich pracowników, aby zapewnić płynne przejście na nową platformę i maksymalne wykorzystanie jej funkcji.

↘︎ Krok piąty: Wsparcie, optymalizacja i rozwój

W zależności od potrzeb Twojej firmy i naszych wcześniejszych ustaleń, Twój zespół może realizować ten krok samodzielnie lub z naszą pomocą. Jeśli kontynuujemy współpracę, ta część wymaga już osobnego budżetu rozwojowego. Na podstawie feedbacku od użytkowników i analizy danych dostępnych na platformie oraz narzędziach do niej podpiętych, pracujemy nad optymalizacją i wprowadzaniem nowych funkcjonalności tak, aby platforma mogła rosnąć wraz z Twoimi potrzebami biznesowymi i wymaganiami użytkowników. Jeśli te wymagania nie będą spełnione, istnieje ryzyko, że użytkownicy zwyczajnie odejdą do konkurencji.

W przypadku, gdy podczas Discovery lub wdrożenia pewne funkcjonalności zostały umieszczone w backlogu i pominięte, na tym etapie należy zdecydować, na ile są one nadal ważne dla Twojej firmy oraz warte wdrożenia.

Koszty tworzenia platformy internetowej

Ile kosztuje platforma internetowa?

Nie zamierzamy czarować; platforma internetowa jest dla firmy inwestycją na kilka lat. Tworzenie jej to nie jednorazowe działanie – wymaga zbudowania kilkuosobowego zespołu na 3-4 miesiące pracy. Dokładamy starań, żeby skalowalność, bezpieczeństwo, wprowadzanie aktualizacji i utrzymanie były dla Ciebie i Twoich pracowników jak najmniej obciążające. Współpracujemy z klientami, którzy na nową platformę są gotowi wydać od 500 tys. PLN wzwyż.

FAQ

 • Mam już swoją platformę od kilku lat, czy wykonujecie migrację i aktualizację starego rozwiązania do aktualnej wersji (np. z wersji 1.0 do 2.0 CMSa)?

Aby móc z całą pewnością odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy wspólnie przejść fazę Discovery i podczas niej zdecydować, czy najlepsze rozwiązanie stanowi aktualizacja obecnej wersji platformy, czy zbudowanie zupełnie nowej.

Jeśli Twoja platforma nie była pod odpowiednią opieką, nikt o nią nie dbał i ma duży dług technologiczny, to może się okazać, że bardziej opłacalne i bezpieczniejsze dla Twojej firmy jest zbudowanie nowej platformy niż aktualizacja starej.

 

 • Ile czasu zajmuje stworzenie zespołu?

Zależy to oczywiście od wielkości projektu, ale przeciętnie nasz time-to-hire wynosi 18 dni. Dla porównania, według ATS Traffit średnia dla software house’ów to 36 dni. Dzięki dużej bazie kandydatów, jesteśmy w stanie dwa razy szybciej powiększać nasze zespoły, zgodnie z zapotrzebowaniem. Rozumiemy też, że potrzeby Twojej firmy mogą się zmieniać i, kiedy przychodzi taka konieczność, potrafimy także szybko skalować w dół.

 

 • Ile mniej więcej czasu zajmie takie wdrożenie?

Przynajmniej kilka miesięcy – to jedyna odpowiedź, jakiej możemy Ci udzielić przed wstępną rozmową. Platformy, o których piszemy, to skomplikowane systemy i sam proces tworzenia backlogu 1.0 (faza Discovery) może zająć kilka tygodni intensywnej współpracy z Tobą i Twoim zespołem. Chcemy w tym czasie zrozumieć i zdefiniować Twoje cele, aby móc skutecznie je realizować. To dla nas ważne, że na każdym etapie masz pewność, iż nasze działania są skuteczne i prowadzą do sukcesu. Dopiero po tym etapie jesteśmy w stanie dokładniej ocenić, ile czasu zajmie całe wdrożenie.

 

 • Ile mniej więcej będzie kosztować takie wdrożenie oraz ile będzie nas kosztować jego utrzymanie?

Praca nad budową platformy internetowej, o której piszemy wyżej, to minimum kilka miesięcy pracy kilkuosobowego zespołu. Dlatego pracujemy z klientami, którzy są gotowi zainwestować w nowe rozwiązania minimum 500 tys. PLN. Jeśli chodzi o koszty utrzymania, wszystko zależy od wybranej technologii, czy korzystamy z pudełkowego rozwiązania klasy enterprise czy z rozwiązań open source oraz czy i jaki poziom wsparcia dla Twojej firmy jest niezbędny.

 

 • W jaki sposób utrzymam platformę? Jakich kompetencji potrzebuję?

Możemy dostarczyć Ci platformę, która “po prostu działa”, a Twój zespół będzie w stanie pracować na niej samodzielnie przez długi czas. Niestety, to zwykle nie wystarcza, bo istnieje mnóstwo czynników zewnętrznych, na które należy jeszcze zwrócić uwagę. Właśnie dlatego, aktualizacje wykorzystanych frameworków, zewnętrznych narzędzi itd. są niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Wychodzimy też z założenia, że jeśli potrzebujesz oferowanego przez nas rozwiązania, to jest ono dla Ciebie ważne w kontekście biznesowym, więc należy je rozwijać wraz ze wzrostem Twojej firmy i wymagań użytkowników (nowe trendy w designie, zmieniające się przyzwyczajenia i oczekiwania etc.). Możemy przekazać proces utrzymania Twojemu wewnętrznemu zespołowi designerów i programistów, w czym chętnie pomagamy, jednak częściej nasi klienci chcą, żebyśmy to my utrzymywali ich platformy, co zwykle kończy się wieloletnią współpracą.

Porozmawiajmy o oczekiwanych rezultatach

Zostaw nam swój e-mail, a umówimy się na rozmowę. Rozumiemy, że każdy projekt jest inny i wiąże się z różnorodnymi wyzwaniami, zwłaszcza w zależności od branży. Dlatego naszym pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie specyfiki Twoich potrzeb. Priorytetem dla nas jest definiowanie i realizowanie Twoich oczekiwań oraz celów, aby przekształcić Twoją platformę internetową w efektywne rozwiązanie.

Na tej stronie