Blog

Walka o różnorodność, inkluzywność, a na dobry początek – świadomość

Opublikowano
Warszawa, marzec 8, 2023

Jest jeszcze wiele do zrobienia w kontekście walki o równość, nie tylko płciową. Siła nowych możliwości tkwi w różnorodności, ponieważ wykorzystuje mocne strony męskiej i żeńskiej energii. Świat biznesu i technologii, jaki znaliśmy do tej pory, opierał się na męskiej perspektywie. Był pozbawiony znaczącego wkładu kobiet, a przez to wybiórczy, wyobcowany i nie eksploatował w pełni swojego potencjału.

Zespół z SYZYGY pracujący dla Mazdy

Powszechnie wiadomo, że wszystko się zmienia, a czasem wraca wręcz do punktu wyjścia. Czasami jednak zapominamy o pochodzeniu pewnych zjawisk. Na przykład fakt, że kobiety były pierwszymi osobami programującymi i to właśnie kobieta wynalazła Wifi.

Droga do tego, by uzmysłowić sobie swój przywilej często jest kręta i trudna, bo tak to już jest z przywilejami – gdy je mamy bierzemy je za oczywiste. To ich brak jest boleśnie odczuwalny. Kobiety bardzo długo były zniechęcane do tego, by podejmować się kariery w IT, przez co branża jest zdominowana przez mężczyzn, nie ma jednak żadnego powodu, dla którego miałoby tak zostać. – Dorota Świątek, Diversity & Inclusion Partner*

Dorota Świątek - SYZYGY

Naszą odpowiedzialnością jako organizacji jest tworzenie różnorodnej i bezpiecznej przestrzeni, do której każd_ może dołączyć.

Dorota Świątek
Diversity & Inclusion Partner*

Kiedy mówimy o równości, nie podkreślamy jedynie walki z wykluczeniem, ale przede wszystkim umożliwianie zbalansowanego rozwoju i zmian społecznych dopasowanych do realnej struktury owego społeczeństwa. Nie chodzi tylko o równe szanse dla kobiet. Walka o różnorodność w kontekście płci otwiera również debatę na temat osób niebinarnych czy przedstawiciel_ innych grup etnicznych, osób z niepełnosprawnościami, społeczności LGBTQIA+.

Aby zrozumieć klientów, użytkowników, rynki lub branże, potrzebujesz zaangażowania osób o różnym pochodzeniu, umiejętnościach, doświadczeniach, ponieważ tylko dzięki różnorodności zespołu można uchwycić i zrozumieć wszystkie te aspekty. Tylko rozumiejąc odbiorców naszej pracy, możemy stworzyć dla nich dobry produkt.

“Nasze miejsce pracy powinno odzwierciedlać zmiany zachodzące w społeczeństwie, zwłaszcza te pozytywne.” – Marcin Stasiak, Fullstack Developer

Potrzebujemy więcej kobiet w IT, aby uzyskać bardziej wyważoną perspektywę przy tworzeniu produktów w sektorze technologicznym.

Marcin Stasiak
Fullstack Developer
Zespół z SYZYGY tworzący aplikacje mobilną dla grupy Lufthansa

Team Cabin Crew vel Team Kapibary – póki co jedyny całkowicie żeński zespół w SYZYGY Warsaw

Wraz z SYZYGY Group przygotowaliśmy serię artykułów przybliżających nasz punkt widzenia, a kilka osób z SYZYGY Warsaw podzieliło się w nich swoją perspektywą:

Uważam, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, aby szeroko otworzyć kobietom drzwi do świata IT, ale przede wszystkim za zaproszenie ich do środka i pomoc, aby poczuły się mile widziane i docenione. Wierzę, że realne działania, takie jak opieka, pomoc w stawianiu pierwszych kroków, czy zachęcanie do dążenia do czegoś więcej, są naszym obowiązkiem, ponieważ jesteśmy już częścią tego świata. Kluczem są także równe i transparentne wynagrodzenia.

Agata Kuich (IT Business Partner*)

„Przez całą swoją karierę pracowałem z programistkami, które były samoukami. Praca z nimi była przyjemnością, a ich punkt widzenia często pozwalał popatrzeć na produkt pod innym kątem. Myślę, że ciąża i urlop macierzyński to wciąż temat tabu i fakt, że wciąż utożsamiamy kobiety z „głównymi opiekunami dzieci” powinien się zmienić. Pracowałem ze świetną programistką, która potrafiła być jednocześnie matką i programistką. W czasie urlopu macierzyńskiego udało jej się też robić to, co lubi – programować. Tym, co wyróżnia dobrze programującą osobę, jest pasja i zaangażowanie, a nie płeć.”
– Piotr Mieszczak (Angular Developer)

„Myślę, że nigdy nie czułam się gorsza w tym świecie pełnym mężczyzn. Ale wciąż marzę, żeby było tu jeszcze więcej kobiet, bo jest tam dużo miejsca dla nas i naszych (również) naturalnych umiejętności!”
– Paulina Kantorska (IT Client Partner*)

„Osobiście nie odczułam ograniczeń związanych z wyższym progiem wejścia dla dziewczyn. Myślę, że jeśli ktokolwiek chce zacząć przygodę z programowaniem, płeć z jaką się identyfikuje nie ma znaczenia. Według mnie najważniejsza jest odwaga i wytrwałość, przynajmniej na początku tej drogi.„
– Agnieszka Głuchowicz (Front-end Developer*)

Czy zatem powinn_śmy obawiać się scenariusza, w którym nie zostaniemy zatrudni_ z powodu wykluczenia? Spójrzmy prawdzie w oczy – wciąż jest to możliwe! Jeśli czujesz, że nie został_ś zatrudnion_ z powodu nietolerancji z jakiegokolwiek powodu, domagaj się od osób odpowiedzialnych za rekrutację jasnej informacji zwrotnej i zabieraj głos. Im więcej będziemy o tym mówić i pokazywać przykłady nierówności, tym silniejsze będą nasze argumenty.

Artykuły SYZYGY Group

IT jest napędzane innowacjami i kreatywnością, a tym samym polega na ludziach, którzy chcą je rozwijać. Wspaniała społeczność składająca się z różnorodnych postaci o różnym pochodzeniu i pomysłach jest kluczem do innowacji i sukcesu.

Żadne dane nie sugerują, że płeć ma jakikolwiek wpływ na szybkość zdobywania i przyswajania wiedzy. Jeśli od najmłodszych lat słyszysz, że mężczyźni są naturalnie predysponowani do nauki, zaczynasz wierzyć, że nie jesteś wystarczająco dobry lub że istnieje duża szansa, że ci się nie uda.

Dlaczego znowu musimy zwracać uwagę na znaczenie różnorodności i dlaczego wciąż daleko nam do równości w XXI wieku?

Branża kreatywna i technologiczna w naturalny sposób muszą dostosowywać się do wymagań współczesnego świata. Charakter pracy w “wirtualnym środowisku” sprawia, że wiele zadań można wykonywać zdalnie, co pozwala dostosować się do różnych stylów życia i obowiązków.

* Posługujemy się anglojęzycznym nazewnictwem ról z dwóch powodów. Po pierwsze z racji pracy w międzynarodowej strukturze branży technologicznej wiele nazw ról trudno jest precyzyjnie przetłumaczyć na język polski. Po drugie angielskie słowa nie sugerują płci osoby pełniącej rolę – w tym więc kontekście zostawiamy słowa Partner i Developer mimo, że w języku polskim wolimy feminatywy.

Na tej stronie