Tworzenie design systemu

Tworzymy zaawansowane design systemy, które są fundamentem spójności Twojego ekosystemu online, ulepszając jednocześnie doświadczenia użytkowników. Nasze rozwiązanie przyspieszy proces projektowania i wdrażania zmian w Twoich produktach cyfrowych.

We create advanced design systems to meet customer needs while improving the user experience. The finished sytem will make it much easier to design and implement changes to your digital products.

Czym jest design system?

Design system to nie tylko biblioteka komponentów czy zbiór wytycznych – to kompleksowa strategia (single source of truth), która przekształca sposób, w jaki firmy projektują, budują, rozwijają i zarządzają swoimi produktami cyfrowymi. Nasze usługi w zakresie budowy design systemów nie tylko zapewniają spójność wizualną i funkcjonalną, ale również usprawniają współpracę między zespołami, przyspieszają czas dostarczania produktów na rynek i zwiększają ich jakość.

Więcej o tym czym jest design system i jakie są jego najważniejsze elementy przeczytasz w artykule “Czym jest Design System w wytwarzaniu produktów cyfrowych?”.

What does a design system consist of? Navigation elements, design language, libraries of components and templates - we could go on and on, but a design system is first and foremost a communication strategy, both internally and externally for your brand.

Problemy, które rozwiązuje dedykowany design system

Wychodząc od konkretnych problemów, które design system rozwiązuje, warto zwrócić uwagę na szerokie spektrum możliwych korzyści. Zalet posiadania design systemu jest tak wiele, że opisaliśmy je w artykule “10 najważniejszych korzyści z posiadania design systemu”, a teraz skupmy się na kilku podstawowych problemach, które możesz zauważać również w swojej firmie:

Brak spójności w produktach cyfrowych
Różnorodność w wyglądzie i działaniu produktów cyfrowych marki może prowadzić do dezorientacji użytkowników i osłabienia wizerunku marki. Design system gwarantuje jednolitość wszystkich produktów cyfrowych, co nie tylko poprawia doświadczenie użytkownika, ale też wzmacnia identyfikację wizualną.
Trudności w komunikacji i współpracy między zespołami
Niedopasowanie między zespołami projektowymi a deweloperskimi zwykle prowadzi do nieporozumień i błędów oraz zwyczajnie komplikuje etap tworzenia rozwiązań cyfrowych. Design system stanowi wspólny język, którym posługują się projektanci, programiści oraz osoby zaangażowane w projekt, co ułatwia komunikację i współpracę, pomagając unikać błędów.
Długi czas tworzenia projektów i częste błędy
Długo trwające projekty i częste błędy w pracy zespołów mogą znacząco wpływać na efektywność i terminowość produkcji. Design system, to nie tylko style guide, dzięki zastosowaniu przetestowanych, reużywalnych komponentów (m.in. component library, pattern library, fragmenty kodu) , skraca czas pracy nad projektami, zmniejsza ryzyko błędów i przyspiesza czas w którym, nowy produkt (lub projekt wymagający zmian) trafi na rynek (Time to Market).
Problem z jakością i dostępnością produktów marki
Niska jakość i ograniczona dostępność produktów mogą negatywnie wpływać na odbiór marki przez użytkowników. Wykorzystanie design systemu ułatwia projektowanie i implementację, zapewniając lepszą użyteczność (biblioteka szablonów to przebadane i zwalidowane wzorce!), wydajność oraz dostępność tworzonych rozwiązań, co z kolei podnosi ogólną jakość produktów marki oraz zapewnia lepszy odbiór przez użytkowników.
Michał Łukawski - IT Client Partner

Myślisz o własnym design systemie?

Zostaw nam swój e-mail i nr telefonu — oddzwonimy w ciągu 24h, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach i potencjalnych ryzykach. Na podstawie tej rozmowy zdecydujemy wspólnie, czy umówić kolejne spotkanie z naszym ekspertem lub ekspertami, którzy zadadzą pogłębiające pytania i przygotują dla Ciebie propozycję kolejnych kroków.

Jakie problemy można napotkać podczas wdrożenia design systemu?

Podczas implementacji design systemu w organizacji mogą pojawić się różne wyzwania, które warto rozważyć, aby proces przebiegł możliwie gładko:

  • Brak wiedzy o design systemie w organizacji:

Aby design system był skutecznie wykorzystywany, niezbędne jest zrozumienie jego zasad i korzyści wśród wszystkich zainteresowanych stron w organizacji. Niestety, wiedza o design systemie często nie jest wystarczająco rozpowszechniona, co prowadzi do nieefektywnego wykorzystania zasobów i czasu. Ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za design system były obecne na spotkaniach planistycznych i mogły doradzać, czy potrzebne komponenty już istnieją, co pozwala unikać niepotrzebnej pracy.

  • Rozproszenie systemu między produktami:

Często zdarza się, że produkty w ramach jednej organizacji różnią się od siebie, co utrudnia ich integrację pod jednym, spójnym design systemem. Może pojawić się pytanie, czy powinniśmy dążyć do ujednolicenia wyglądu i funkcjonalności wszystkich produktów, czy też dopuszczać więcej wariantów, które odpowiadają specyfice poszczególnych produktów. Design system oferuje narzędzia, które ułatwiają dostosowanie produktów “odstających”, umożliwiając sprawną implementację zmian i zachowanie spójności.

  • Zbytni rozrost i granulacja komponentów:

W miarę rozwoju design systemu może dojść do sytuacji, gdy liczba komponentów staje się zbyt duża, co może utrudniać zarządzanie systemem i jego utrzymanie. Ważne jest, aby od początku określić jasne cele i granice systemu, starając się tworzyć komponenty, które są uniwersalne i mogą być łatwo adaptowane do różnych potrzeb. Zbyt duża specjalizacja komponentów może prowadzić do skomplikowania systemu i zwiększenia kosztów jego utrzymania. Warto zastanowić się również nad wybraniem odpowiedniej do skali metodologii, np. material design.

Więcej o potencjale i ograniczeniach design systemów z perspektywy biznesowej możesz dowiedzieć się z naszego darmowego webinaru “5 powodów, dla których Design System może NIE być dla Ciebie”. Dowiedz się, jak design systemy mogą rozwiązywać codzienne problemy w firmach oraz kiedy mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Implementing a design system is quite complex and is not just about choosing colours and creating the right graphic elements. When creating such a structure, it is important to bear in mind the potential challenges, as with any project.

Co oferujemy w ramach usługi tworzenia design systemu?

Rozpoczęcie współpracy z nami to coś więcej niż zwykłe podpisanie umowy. Dbamy o to, by cały proces był idealnie dopasowany do tego, czego potrzebuje Twoja firma. Prowadzimy Cię krok po kroku przez etapy projektu tak, aby stworzony przez nas design system nie tylko spełniał Twoje oczekiwania, ale też pomagał w realizacji Twoich celów biznesowych.

1. Inwentaryzacja dotychczasowego ekosystemu organizacji

Rozpoczynamy od dokładnej analizy wszystkich obecnych materiałów firmy i wybieramy pierwszy obszar bazowy do wdrożenia design systemu. Ten etap może trwać od 2 tygodni do miesiąca.

2. Planowanie produktu i architektura systemu

  • Ustanowienie bazy dla stylu wizualnego:

Definiujemy kluczowe atrybuty wizualne, takie jak kolory, typografia, ikony, które staną się podstawą estetyczną dla wszystkich produktów cyfrowych Twojej organizacji.

  • Decyzje technologiczne:

Optymalizujemy architekturę komponentów UI i funkcjonalności produktów, dostosowując technologie do bieżących potrzeb firmy.

  • Plan wydań:

Organizujemy etapy wprowadzania design systemu, zaczynając od wersji alfa, przez betę, aż do finalnego wydania – każdy etap z jasno zdefiniowanymi celami i oczekiwanymi wynikami.

Interfejs użytkownika systemu zarządzania treścią (CMS) strony www - działanie systemu CMS

3. Zarządzanie artefaktami: 

  • Dokumentacja ogólna:

Tworzymy i regularnie aktualizujemy dokumenty, które opisują wytyczne projektowe, wzorce użytkowania i best practices.

  • Biblioteka projektowa i developerska:

Opracowujemy i utrzymujemy kompleksowe zbiory komponentów design systemu – graficznych oraz kodu – które są łatwo dostępne i gotowe do wykorzystania przez zespoły projektowe i developerskie.

4. Wprowadzanie nowych użytkowników i szkolenia

  • Edukujemy nowych członków zespołu, jak efektywnie korzystać z design systemu, zapewniając im dostęp do potrzebnych zasobów i narzędzi.
  • Organizujemy warsztaty i sesje szkoleniowe, które pozwalają zespołowi na bieżąco zgłębiać wiedzę i umiejętności związane z design systemem.

5. Parametryzacja komponentów i udoskonalanie

  • Parametryzacja:

Współpracujemy z designerami i developerami nad wariantami i możliwością zarządzania komponentów, co umożliwia ich elastyczne zastosowanie do różnych potrzeb i kontekstów.

  • Iteracyjne udoskonalanie:

Regularnie przeprowadzamy analizy i aktualizacje design systemu, aby zawsze był on aktualny i odpowiadał na zmieniające się wymagania technologiczne i rynkowe.

Darmowy ebook“3 kroki do skutecznego wdrażania Design Systemu” - Jak skutecznie wdrożyć Design System?

3 kroki do skutecznego wdrażania Design Systemu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak skutecznie wdrożyć Design System w swojej firmie? Nasz darmowy ebook, “3 kroki do skutecznego wdrażania Design Systemu”, jest tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc Ci zrealizować ten cel.

Własny design system: Koszty

Własny design system to inwestycja, która wymaga precyzyjnego planowania i dedykowanego zespołu. Koszt rozwoju systemu zależy od wielu czynników, w tym od skali i rozbudowania planowanego systemu.

Estymujemy, że stworzenie podstawowej wersji design systemu zajmuje około pół roku pracy zespołu, w skład którego wchodzą zazwyczaj:

  • Co najmniej jeden Deweloper – idealnie, jeśli mogą pracować dwie osoby, co zapewnia większą elastyczność i przyspiesza rozwój.
  • Designer – odpowiedzialny za koncepcję wizualną i upewnienie się, że wszystkie elementy są spójne i estetycznie dopracowane, tworzy również reużywalne komponenty graficzne (UI Kit).
  • Design System Architect – specjalista, który projektuje architekturę systemu i dba o jego techniczne aspekty (często w stworzenie architektury może być zaangażowany designer/deweloper, pełniący tą rolę).

Rola po stronie klienta:

  • Product Owner – kluczowa osoba po stronie klienta, która ściśle współpracuje z Design System Team. Jest to osoba, która najlepiej zna potrzeby firmy i może szybko podejmować decyzje, co przyspiesza cały proces wdrażania systemu.

Inwestycja w design system może się różnić w zależności od specyfiki projektu, ale gwarantujemy, że jest to krok, który znacząco przyspiesza kolejne etapy pracy nad produktami cyfrowymi, zapewniając ich wyższą jakość i spójność. Planujemy nasze prace tak, aby ich koszt był jak najmniejszy, a możliwy czas utrzymania rozwiązania jak najdłuższy, generując przy tym maksymalny zwrot z inwestycji Twojej firmy.

Przygotowanie dokładnej wyceny wymaga indywidualnego podejścia, ale współpracujemy z klientami, którzy na nowy system są gotowi wydać od 500 tys. PLN wzwyż.

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy

Zostaw nam swój e-mail, a umówimy się na rozmowę. Rozumiemy, że wdrożenie design systemu może być skomplikowane i pełne wyzwań. Naszym celem jest zrozumienie Twoich potrzeb i dostosowanie rozwiązania tak, aby usprawniło operacje i zwiększyło efektywność Twojej firmy. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h, aby omówić szczegóły i zaplanować kolejne kroki.

Na tej stronie