Blog

10 najważniejszych korzyści z posiadania design systemu

Opublikowano
Warszawa, maj 28, 2024
Czy potrzebny Ci Design system?

Wdrożenie design systemu przynosi organizacjom nie tylko oczywiste korzyści estetyczne i techniczne, ale przede wszystkim oferuje praktyczne rozwiązania dla szeregu problemów, z którymi borykają się zespoły projektowe i developerskie. Poniżej przedstawiamy dziesięć kluczowych rozwiązań oferowanych przez design system w odpowiedzi na konkretne wyzwania, z którymi być może mierzy się Twoja firma.

Po co mieć design system? Ułatwia projektowanie już na wczesnym etapie tworzenia produktu, stanowiąc zbiór zasad i tzw. single source of truth dla każdego projektu.

Spójność wizualna i funkcjonalna

Wyobraź sobie, że jesteś użytkownikiem i chcesz skorzystać z usług danej firmy. Zaczynasz na laptopie, ale musisz wyjść z domu, więc próbujesz dokonać transakcji w telefonie. Tu spotyka Cię niespodzianka. Każdy kanał firmy wygląda inaczej i inaczej się z niego korzysta – przypomina to składankę puzzli z różnych zestawów.

Brak jednolitości w designie i funkcjonalności produktów cyfrowych może prowadzić do frustracji, zniechęcenia, a nawet utraty zaufania do marki. Użytkownicy oczekują, że ich doświadczenia będą spójne i przewidywalne, bez względu na to, czy korzystają z aplikacji mobilnej, strony internetowej czy innego interfejsu cyfrowego.

Design system przychodzi z pomocą, oferując “instrukcję obsługi” spójności. Dzięki klarownie określonym zasadom i gotowym do użycia komponentom, zapewnia jednolity wygląd i działanie wszystkich Twoich produktów cyfrowych. To trochę jak kompas w świecie projektowania – bez względu na to, ile projektów tworzysz, design system pomoże utrzymać kurs, zapewniając, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Gdy każdy element, od przycisków po typografię, jest spójny, użytkownicy czują się pewniej i bardziej komfortowo, korzystając z produktów Twojej firmy. Spójność ta buduje solidną, profesjonalną tożsamość marki w przestrzeni cyfrowej. W końcu, kiedy wszystko działa jak należy, życie staje się po prostu łatwiejsze – zarówno dla użytkowników, jak i dla twórców.

Więcej o tym, czym jest Design System, możesz przeczytać w naszym artykule Czym jest Design System?

Design system

Zwiększona szybkość i efektywność pracy dzięki design systemowi

Częstym wyzwaniem w branży technologicznej są wydłużające się cykle projektowania, które wynikają z konieczności budowania każdego elementu projektu od zera. Taka praca może być nie tylko czasochłonna, ale i kosztowna, a także niesie za sobą ryzyko niespójności w finalnych produktach. Obecny rynek wciąż się zmienia, dlatego długie cykle projektowania mogą znacząco opóźnić wypuszczenie produktu i zredukować jego konkurencyjność.

Design system oferuje skuteczną broń przeciwko takim długim cyklom projektowania. Dzięki zestawowi gotowych, dobrze przemyślanych i przetestowanych komponentów, zespoły mogą szybko skomponować nowe projekty, opierając się na solidnych fundamentach. Nie trzeba już poświęcać niezliczonych godzin na “wymyślanie koła na nowo” – design system pozwala przejść od idei do wykonania w znacznie krótszym czasie. Komponenty można łatwo modyfikować i dostosowywać, co zwiększa elastyczność projektu przy jednoczesnym zachowaniu jego spójności i jakości.

Prócz oczywistych korzyści, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy, szybsze cykle projektowania umożliwiają firmom szybsze reagowanie na zmiany rynkowe i potrzeby konsumentów. Organizacje, które potrafią szybko adaptować swoje produkty i wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, zyskują przewagę konkurencyjną i są w stanie lepiej wykorzystać pojawiające się okazje.

Dowiedz się więcej o krokach wdrożenia w naszym artykule 3 Kroki do Skutecznego Wdrażania Design Systemu.

Michał Łukawski - IT Client Partner

Masz dość długich i kosztownych cykli projektowania?

Dowiedz się, jak design system może przyspieszyć Twoje projekty i poprawić ich spójność. Skontaktuj się z nami, aby omówić, jak możemy wspólnie zrealizować Twoje cele i rozwiązać unikalne wyzwania projektowe Twojej firmy.

Dzięki stosowaniu komponentów nadających się do ponownego użycia, projektanci i programiści mogą pracować szybciej i wydajniej.

Własny design system to łatwiejsza współpraca między zespołami

Kiedy projektanci rzucają designerską terminologią, a deweloperzy odpowiadają technicznym żargonem, powstałe nieporozumienia mogą przerodzić się w prawdziwy dramat projektowy. Brak wspólnego języka i rozbieżne oczekiwania między zespołami to prosta droga do niekończących się cykli poprawek, frustracji i produktów, które ostatecznie nie spełniają żadnych standardów. W branży, gdzie czas to pieniądz, nieefektywna współpraca nie tylko spowalnia procesy, ale też sporo kosztuje.

Design system może w takim przypadku pełnić funkcję tłumacza między projektantami a programistami — zapewnia spójny i zrozumiały dla obu stron zestaw narzędzi i komponentów. Dzięki jasnemu określeniu zasad, stylów i zachowań poszczególnych elementów, każdy w zespole wie, czego się spodziewać i jak te elementy mają funkcjonować w praktyce. To znacząco usprawnia przenoszenie pomysłów z biurka projektanta na ekran użytkownika.

Zastosowanie design systemu tworzy solidne fundamenty dla każdego projektu, na których zespoły mogą skutecznie i sprawnie współpracować. Dzięki temu projektanci mogą skupić się na tworzeniu przemyślanych i atrakcyjnych wizualnie rozwiązań, podczas gdy deweloperzy mogą efektywnie implementować te rozwiązania, wiedząc, że wszystko będzie działać jak należy.

Zmniejszenie liczby nieporozumień i błędów w komunikacji bezpośrednio przekłada się na szybsze cykle projektowania i deweloperskie, a co za tym idzie – mniejsze koszty i wyższą produktywność. Firma, która potrafi efektywnie zarządzać swoimi zasobami ludzkimi, zyskuje znaczącą przewagę konkurencyjną. Ponadto, lepsza współpraca wewnątrz zespołów zwiększa satysfakcję pracowników i sprzyja tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą realnie wyróżnić firmę na rynku.

Jedną z ważniejszych zalet zastosowania design systemów jest lepsza komunikacja i popularyzacja dobrych praktyk w organizacji.

Wykorzystanie design systemu: łatwiejsze skalowanie produktu

W miarę wzrostu firmy i jej portfolio, skalowanie produktów może stać się prawdziwym wyzwaniem. Tradycyjne metody projektowania często prowadzą do złożoności i niejednolitości, szczególnie, gdy różne zespoły pracują niezależnie nad różnymi aspektami produktu. Taka fragmentacja prowadzi do problemów z integracją, spójnością i ostatecznie z jakością produktu, co może zahamować wzrost firmy i jej zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby rynku.

Tutaj z pomocą przychodzi design system i jego modułowa struktura, która jest jak zestaw dobrze zaprojektowanych klocków LEGO. Zamiast tworzyć każdy element od nowa, zespoły mogą wykorzystać gotowe, przemyślane i przetestowane komponenty, które idealnie pasują do siebie. Każdy nowy fragment produktu jest budowany z tych sprawdzonych i dobrze działających części, co gwarantuje, że wszystko będzie się zgrywać bez względu na to, kto i nad czym pracuje.

To znacząco upraszcza proces dodawania nowych funkcji czy rozszerzania produktów. Skoro wszystko jest zaprojektowane, by ze sobą współgrać, łatwiej jest modyfikować i dostosowywać ofertę do bieżących potrzeb rynku bez konieczności ciągłego nadzoru i korekty.

Korzystanie z design systemu podczas skalowania produktów nie tylko oszczędza nerwy, ale także czas i pieniądze. Firmy, które potrafią elastycznie i szybko reagować na zmiany w oczekiwaniach klientów, zyskują przewagę konkurencyjną, zdobywają lojalność klientów i rozszerzają swój udział w rynku.

Poprawa jakości kodu i projektowania

Czy zdarzyło Ci się kiedyś korzystać z produktu, który wygląda świetnie, ale jest nieintuicyjny w obsłudze? A może odwrotnie – jest funkcjonalny, ale estetycznie pozostawia wiele do życzenia? W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii, gdzie oczekiwania użytkowników są coraz większe, niska jakość końcowa produktów może znacząco zaszkodzić firmie. Niekonsekwencja w utrzymywaniu jakości, zarówno wizualnej, jak i funkcjonalnej, prowadzi do frustracji użytkowników, co może skutkować negatywnymi recenzjami i spadkiem sprzedaży.

Design system oferuje rozwiązanie tego problemu poprzez zapewnienie spójnych i dobrze przetestowanych komponentów, które gwarantują wysoką jakość zarówno wizualną, jak i funkcjonalną produktów. Dzięki zastosowaniu jednolitych zasad projektowania i kodowania, wszystkie elementy produktu są konsekwentnie dopracowywane. Każdy przycisk, formularz czy menu są zaprojektowane z myślą o optymalnej ergonomii i estetyce.

Dzięki temu, jakość produktu jest tak samo wysoka przy każdym wydaniu lub aktualizacji, co zapewnia użytkownikom spójne doświadczenie bez względu na platformę, z której korzystają. Buduje to ich zaufanie i zadowolenie, które są kluczowe dla długoterminowego sukcesu Twojej firmy.

Ponadto, wysoka jakość i spójność produktów ułatwiają ich promocję i sprzedaż, otwierając drzwi do nowych rynków i możliwości biznesowych. W rezultacie, firmy, które implementują design system, często doświadczają wzrostu konkurencyjności i rentowności, dzięki obniżeniu kosztów związanych z obsługą klienta i zmniejszeniu liczby reklamacji czy zwrotów.

Więcej o korzyściach i wyzwaniach związanych z Design Systemem możesz obejrzeć na nagraniu z naszego webinaru “5 powodów, dla których Design System może NIE być dla Ciebie”

Design system

Ułatwienie utrzymania i aktualizacji

Utrzymanie i aktualizacja różnorodnych produktów cyfrowych bez “centralnego systemu” mogą być nie tylko skomplikowane, ale także niesamowicie kosztowne. Każda zmiana wymaga indywidualnych poprawek w wielu miejscach, co zwiększa ryzyko błędów i nieścisłości. To nie tylko spowalnia cały proces, ale też generuje dodatkowe koszty zarówno w czasie, jak i zasobach.

Design system przynosi ogromną wartość, centralizując i standaryzując elementy używane w różnych produktach i projektach. Gdy wszystkie kanały cyfrowe firmy korzystają z tego samego zbioru komponentów i zasad, wszelkie aktualizacje czy zmiany mogą być wprowadzane jednorazowo w design systemie, a następnie automatycznie propagowane dalej. To sprawia, że zarządzanie zmianami staje się znacznie prostsze i bardziej efektywne.

Dzięki takiemu podejściu, firmy mogą szybko i sprawnie wprowadzać poprawki, dostosowania do nowych wymagań prawnych, poprawy bezpieczeństwa czy funkcjonalnych ulepszeń bez konieczności ręcznego aktualizowania każdego produktu indywidualnie. To nie tylko oszczędza czas i zasoby, ale także znacząco redukuje potencjalne ryzyko błędów związanych z niezgodnościami między różnymi wersjami produktu.

Wszystko to obniża całkowite koszty operacyjne, co pozwala firmie lepiej gospodarować swoim budżetem i zasobami. Efektywne i spójne zarządzanie aktualizacjami zwiększa także ogólną niezawodność produktów, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie użytkowników.

Edukacja i wdrożenie nowych członków zespołu

Wprowadzenie nowych członków zespołu do złożonych projektów może być czasochłonne i kosztowne. Bez jednolitych standardów, nowi pracownicy muszą przebrnąć przez różnorodne praktyki projektowe i kodowania, co może prowadzić do dłuższego czasu wdrożenia i zwiększonego ryzyka błędów. Taka sytuacja jest szczególnie trudna w szybko rozwijających się firmach, gdzie każdy dzień szkolenia = zużyty czas i zasoby.

Design system oferuje jasno zdefiniowane wytyczne, zasady i komponenty, które usprawniają proces wdrażania nowych pracowników. Dostęp do dobrze udokumentowanego zbioru najlepszych praktyk i gotowych do użycia elementów umożliwia nowym członkom zespołu szybsze zrozumienie oczekiwań firmy oraz standardów projektowych i technologicznych. To ułatwia nie tylko zrozumienie projektów, ale także pozwala na bardziej efektywną pracę od pierwszych dni w firmie.

Szybsze wdrożenie oznacza niższe koszty szkolenia i szybsze osiągnięcie pełnej produktywności przez nowe osoby. Ponadto, stabilne i spójne środowisko pracy zwiększa zadowolenie i zaangażowanie pracowników, co może przyczynić się do obniżenia rotacji i budowania silniejszych zespołów.

Darmowy ebook“3 kroki do skutecznego wdrażania Design Systemu” - Jak skutecznie wdrożyć Design System?

3 kroki do skutecznego wdrażania Design Systemu

Zastanawiasz się, jak skutecznie wdrożyć Design System w swojej firmie? Nasz darmowy ebook, “3 kroki do skutecznego wdrażania Design Systemu”, jest tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc Ci zrealizować ten cel.

Zwiększenie dostępności

Produkty cyfrowe często są projektowane z myślą o przeciętnym użytkowniku, pomijając osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To może prowadzić do sytuacji, gdzie znaczna część Twoich potencjalnych klientów jest wykluczona z korzystania z oferowanych usług czy produktów ze względu na bariery dostępności. Takie podejście nie tylko ogranicza zasięg firmy, ale też stoi w sprzeczności z coraz bardziej rygorystycznymi regulacjami prawnymi dotyczącymi dostępności cyfrowej.

Design system może zawierać szczegółowe wytyczne a propos dostępności, takie jak kontrasty kolorów, nawigacja przyjazna osobom korzystającym z czytników ekranu, czy interaktywne elementy obsługiwane za pomocą klawiatury. Dzięki temu każdy nowy komponent projektowany i wdrażany w ramach systemu automatycznie spełnia te standardy, zapewniając, że produkty mogą trafić do szerszej grupy użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność nie jest tylko kwestią etyki – to również dobra praktyka biznesowa. Produkty dostępne dla wszystkich, mogą dotrzeć do większej liczby osób, co zwiększa potencjalny rynek i może przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Dodatkowo, przestrzeganie międzynarodowych standardów dostępności może ochronić firmę przed potencjalnymi problemami prawnymi i wizerunkowymi. W dłuższej perspektywie, tzw. włączające produkty budują pozytywny wizerunek marki jako odpowiedzialnego i inkluzywnego przedsiębiorstwa, co zwiększa lojalność klientów i przyczynia się do budowania silnej reputacji.

Optymalizacja zasobów

W wielu organizacjach powtarza się problem nadmiernego zużycia zasobów przez projekty, które często dublują wysiłki poszczególnych zespołów. Projektanci tworzą podobne komponenty dla różnych produktów, a developerzy wielokrotnie piszą podobny kod. To prowadzi do zwiększenia kosztów, nieefektywnego wykorzystania talentów i zasobów w zespole oraz tworzenia zbędnego bałaganu w kodzie i projektach.

Odpowiedzią jest standaryzacja komponentów i praktyk. Dzięki centralnie zarządzanemu repozytorium reużywalnych komponentów, organizacje mogą zwiększać efektywność swojego zespołu projektowego i developerskiego. Każdy element systemu jest stworzony do wielokrotnego używania, co zmniejsza potrzebę projektowania nowych rozwiązań od podstaw i pozwala na lepsze zarządzanie zasobami.

Takie podejście nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także zapewnia spójność i jakość w ramach wszystkich cyfrowych produktów firmy. Do tego skalowanie operacji odbywa się bez konieczności proporcjonalnego zwiększania zasobów. Firmy mogą szybciej reagować na zmiany rynkowe i łatwiej wprowadzać innowacje, ponieważ mniej czasu spędzają na rozwiązywaniu rutynowych zadań projektowych i developerskich.

Design system

Innowacyjność i eksperymentowanie

Firmy często borykają się z ograniczeniami innowacyjności, ponieważ zasoby i czas są pochłaniane przez ciągłe rozwiązywanie tych samych podstawowych problemów projektowych i technicznych. Zamiast eksplorować nowe idee i koncepcje, zespoły mogą utknąć w rutynie ciągłego odtwarzania rozwiązań już istniejących w innych częściach organizacji.

Design system oferuje stabilną, spójną i elastyczną bazę, z której zespoły mogą czerpać. Dostępność i łatwość łączenia podstawowych komponentów dają projektantom i programistom większą swobodę w eksploracji kreatywnych i nowatorskich rozwiązań.

Organizacje, które mogą szybko iterować i wprowadzać innowacje, łatwiej adaptują się do zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań klientów, dzięki czemu mogą się wyróżnić. Co więcej, takie podejście sprawia, że praca jest bardziej satysfakcjonująca dla zespołu – przyciąga to również nowe talenty, które chcą pracować w miejscu, gdzie mogą naprawdę coś zmienić. Ostatecznie, firmy, które inwestują w design system i faktycznie go wykorzystują, często widzą znaczny wzrost swojej innowacyjności, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe i mocniejszą pozycję na rynku.

Zespół pracujący nad platformą internetową

Chociaż design system nie jest panaceum na wszystkie problemy biznesowe i projektowe, jego wprowadzenie może rozwiązać wiele z nich, co już samo w sobie stanowi znaczący krok naprzód. Umożliwia to firmom nie tylko przetrwanie w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii, ale także osiąganie trwałego wzrostu i innowacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę jakości produktu, czy o efektywniejsze zarządzanie zasobami, design system oferuje solidne fundamenty, na których firmy mogą budować swoją przyszłość.

Więcej o tym jak my tworzymy Design Systemy >>

Małgorzata Dolińska-Amrozik - Product Designer

Myślisz o wdrożeniu design systemu?

Chcesz porozmawiać czy to w ogóle ma sens? Zostaw nam swój e-mail i nr telefonu — oddzwonimy w ciągu 24h, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach i wyzwaniach. Na podstawie tej rozmowy zdecydujemy wspólnie, czy umówić kolejne spotkanie z naszym ekspertem, który przygotuje dla Ciebie propozycję rozwiązania i kolejnych kroków.

Na tej stronie